Kilka słów o kosztach

Awatar użytkownika
Youmu Nanatsuki
Postać porzucona
Posty: 430
Rejestracja: 10 lis 2018, o 20:11
Wiek postaci: 21
Ranga: Akoraito
Krótki wygląd: W KP znajdziesz wszystko.
Widoczny ekwipunek: Po dużej, czarnej torbie nad pośladkami - nieco na boku, rozłożony fūma shuriken na plecach, katana o czarnym wykończeniu przytroczona do lewego boku
Multikonta: Airen Akamori

Kilka słów o kosztach

Post autor: Youmu Nanatsuki »

PROBLEM
Nie będzie odkryciem, że Maji mogliby być równie dobrze odnogą Sabaku. Cała mechanika żelaznego piasku, to nic innego jak mechanika złotego pyłu. Jednakowe koszta, jednakowe statystyki, jednakowa zasada działania. Dotychczas koszty Reberu Maji były niższe, niż Sabaku, co rozumiałam jako, mimo wszystko, wątpliwy balans do zapisku w Sabaku, który zaznacza, że przy korzystaniu z piachu z gurdy, koszt reberu wynosi 1/2. Na krótką metę Maji mieli lepiej, na dłuższą Sabaku i myślałam, że o to chodzi, aby Maji byli nastawieni na potężną ofensywę od pierwszych sekund, a Sabaku rozgrywali walki bardziej taktycznie. Ostatnia zmiana wyrównująca koszta moim zdaniem jest słuszna, o ile w Sabaku zniknie zapisek o 1/2 kosztów za piach z gurdy przy reberu. Albo otrzyma to samo klan Maji, czego wolałabym uniknąć, bo kwestia mniejszych kosztów za piach z gurdy jest mocno nielogiczna. Tu przytoczę dwa podpunkty, które są niemalże jeden po drugim.
W pierwszym podpunkcie jest o tym, że zasoby chakry na piasek z gurdy są większe, niż w przypadku zwykłego piachu, dlatego ten reaguje lepiej na polecenia, a w czwartym podpunkcie jest, że jednak zasoby chakry wykorzystane na ten piasek są mniejsze. To jak to jest w końcu? Według mnie, skoro piasek jest mocniej nasączony w gurdzie, to powinien nawet zużywać więcej chakry, chociaż to nie miałoby mechanicznie sensu i rujnowałoby Sabaku.


ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie jest proste. Usunąć zapisek o tańszych kosztach reberu przy wykorzystaniu piasku z gurdy.

DODATKOWE UWAGI

Ze względu na moją nikłą obecność i niechęć do przepychanek w pomysłach, temat po prostu podrzucam, aby rzucić światło na, według mnie, problem i porzucam temat, zatem raczej nie będę się w nim wypowiadać, może najwyżej tłumacząc o co mi chodzi, gdyby ktoś nie zrozumiał z mojej chaotycznej argumentacji.
0 x
Obrazek
| Youmu Nanatsuki |
Embrace | the | Perfection
Awatar użytkownika
Gundan
Martwa postać
Posty: 587
Rejestracja: 27 mar 2019, o 21:55
Wiek postaci: 18
Ranga: Wyrzutek C
Krótki wygląd: Krótkie, białe włosy oraz złote oczy.
195cm oraz 93kg
Widoczny ekwipunek: Kamizelka Shinobi - Tors
Torba - Prawy pośladek
Kabura x2 - Prawe i lewe udo
Multikonta: Mangetsu

Re: Kilka słów o kosztach

Post autor: Gundan »

0 x
Awatar użytkownika
Jun
Postać porzucona
Posty: 1735
Rejestracja: 31 maja 2020, o 01:14
Wiek postaci: 22
Ranga: Kenshi | Akoraito
Krótki wygląd: Kapelusz
Widoczny ekwipunek: Zbroja
Duża torba
Miecz i śpiwór
Manierka
GG/Discord: Tario#3987/64789656
Multikonta: Maname | Kabuki
Aktualna postać: Kayo
Lokalizacja: Shigashi no Kibu

Re: Kilka słów o kosztach

Post autor: Jun »

Twoje słowa Youmu doskonale podsumowują dyskusje. Ta zmiana nie ma sensu.


Co do Maji vs Sabaku. Sabaku wymaga zmian objętości piasku. To jest pewne.
Maji natomiast zawsze był jednym z lepszych klanów. Powiedziałbym, że mechanicznie jest nawet lepszy od Sabaku, ale to już kwestia mechanicznych kruczków. Niezaprzeczalne jest natomiast to:
-> Maji zabije jednym senbonem.
-> Sabaku nie zabije piaskiem na tym samym poziomie.

Już nawet nie wchodzę tutaj w kwestię żelaznego piachu i innych rzeczy.

Piach z gurdy powinien być tańszy. Należy pamiętac o zasadniczej różnicy
Core sabaku - Piasek/złoty piasek
Core Maji - metalowy sprzęt i magnetyzm. Piach jest rozwinięciem i rzeczą, która jest dla nich dosyć dodatkowa.

Prawdopodobnie -> Bo Naruto.

Anyway - Gundan - nie każda cyferka o takiej samej wartości, jest rzeczywiście taka sama w innym przypadku.
0 x
" RP/PBF to nie zabawa już "
Awatar użytkownika
Asaka
Postać porzucona
Posty: 1498
Rejestracja: 18 maja 2018, o 13:08
Wiek postaci: 27
Ranga: Sentoki
Krótki wygląd: Białowłosa, złotooka, niewysoka
Widoczny ekwipunek: Kabury na broń na udach; duża torba na pośladkach; bransoletka na prawym nadgarstku; obrączka na palcu; wielki wachlarz na plecach
Aktualna postać: Airan

Re: Kilka słów o kosztach

Post autor: Asaka »

Zasięgi i objętości Maji celowo są mniejsze od tych Sabaku (i automatycznie innych klanów z reberu), ze względu na to, że żelazny pył to nie jest jedyne czym dysponują - mają też przecież magnetyzm, kontrolę broni i inne tego typu rzeczy. A no i statystyki wywalone w kosmos.

Jeśli chodzi o koszty z gurdy to mi się trudno wypowiedzieć, bo ta mechanika zawsze tutaj była odkąd ja jestem na forum, a Maji też miało przez długi czas wiele luk. Najlepiej by było, by ktoś grający klanem Sabaku się wypowiedział jak to widzi (tak, Ocir, do tablicy Cię wzywam), ale o ile kojarzę jest tak dlatego, że oprócz tego, że mają techniki, które kosztują ileś, to jeszcze muszą do tego używac piasku z reberu, i bardzo szybko wywaliliby się z chakry. Z drugiej strony Maji też przy swoich technikach musi tak robić - no ale tutaj wchodzi akurat kontrargument wszechstronności Maji, który poruszyłam wcześniej.

Jeśli zaś chodzi o to, że złoty pył na randze S jest lepszy od kryształu Koseki S (wytka ta sama, lepsza szybkość no i te koszty)... Tak, wiemy o tym, czasami ten temat poruszam - bo zawsze mnie to zastanawiało dlaczego tak jest. I nie ma to nic wspólnego z kanonem akurat - po prostu ktoś to kiedyś tak ustawił i chyba nie spojrzał na resztę klanów, a przy ostatnim reworku reberu zajmowaliśmy się głównie kosztami samych reberu i zasięgami. Z tego co kojarzę, coś kiedyś miało być z tym zrobione, ale co i kiedy... To już chyba techniczni powinni się na ten temat wypowiedzieć.
0 x
· ·

Obrazek
· · ·
seasons don't fear the reaper
nor do the wind, the sun or the rain
Awatar użytkownika
Jawa
Administrator
Posty: 4103
Rejestracja: 10 mar 2015, o 23:33
Ranga: Admin Ogólny
GG/Discord: MxPl#7094
Multikonta: Sasame | Ruushi Fea

Re: Kilka słów o kosztach

Post autor: Jawa »

Po pierwsze, Jun słusznie zauważył, że Maji to nie jest klan Sabaku, tyle że z żelaznym piaskiem zamiast złotego, tylko klan, którego bazą jest magnetyzm. Kontrola żelaznego piachu jest dopiero rozwinięciem tej umiejętności i pojawia się od rangi B. Tak, jeżeli porównany te klany wyłącznie pod kątem kontroli piasku, to Sabaku wypada lepiej - statystyki reberu równe, ale Sabaku mają trochę większe zasięgi, objętości oraz gurdę, która gwarantuje niższe koszty chakry. Niestety porównanie w temacie zostało wykonane jednostronnie i nie bierze pod uwagę dwóch istotnych rzeczy:
  • Maji posiadają również swój magnetyzm, dzięki któremu jako jedyny klan na forum posiadają obie statystyki reberu na najwyższym poziomie (220). To jest bardzo duża przewaga - kontrola broni równa się szybkością tworom najszybszych KG, z kolei żelazny piach stanowi defensywę na poziomie najwytrzymalszych KG. W związku z tym Maji posiadają zarówno szybszy atak od złotego pyłu, jak i lepszą obronę od zwykłego piachu Sabaku, którzy muszą na starcie wybrać jedną z dwóch ścieżek.
  • Porównania statystyk tak naprawdę dotyczą jedynie porównania żelaznego pyłu do piachu z gurdy Sabaku. Mniejszy koszt w Sabaku za używanie zasobów kompensuje się z tym, że reberu wykorzystujące piach z otoczenia ma gorsze parametry - szybkość i wytrzymałość spadają o pół rangi, w związku z czym Maji z takim wygrywa. Jest to dość unikalny minus, bo występuje tylko w tym klanie, i bardzo wiele osób go nie zauważa. Żeby więc w aspekcie statystyk być na równi z Maji, Sabaku musi używać wyłącznie tego piachu z gurdy. Maksymalne objętości kontroli piachu z gurdy są z kolei bardzo zbliżone do objętości reberu Maji.
I jeszcze się odniosę do powodu powstania tego tematu, wspomnianego w ogłoszeniach hotfixa, które w zasadzie było coldfixem, bo prostowało zwyczajne przeoczenie. Już jakiś czas temu, czego pewnie autorka nie zauważyła przez swoją niedużą aktywność, koszty reberu klanów zostały zrównane do poziomu technik, bo pozwalały na całkiem dużo niskim kosztem chakry. Przed tą zmianą kosztów Maji było na poziomie większości typowych klanów reberu i po tej zmianie też miało być (nie licząc w Shabondama, im świadomie zostawiliśmy nieco niższe, ale o to chyba nikt nie będzie krzyczał), więc to nie tak, że Maji mieli niższy koszt względem swoich dalekich kuzynów Sabaku, a teraz im to wyrównano z jakiejś specjalnej inicjatywy.
0 x
Awatar użytkownika
Gundan
Martwa postać
Posty: 587
Rejestracja: 27 mar 2019, o 21:55
Wiek postaci: 18
Ranga: Wyrzutek C
Krótki wygląd: Krótkie, białe włosy oraz złote oczy.
195cm oraz 93kg
Widoczny ekwipunek: Kamizelka Shinobi - Tors
Torba - Prawy pośladek
Kabura x2 - Prawe i lewe udo
Multikonta: Mangetsu

Re: Kilka słów o kosztach

Post autor: Gundan »

0 x
Awatar użytkownika
Youmu Nanatsuki
Postać porzucona
Posty: 430
Rejestracja: 10 lis 2018, o 20:11
Wiek postaci: 21
Ranga: Akoraito
Krótki wygląd: W KP znajdziesz wszystko.
Widoczny ekwipunek: Po dużej, czarnej torbie nad pośladkami - nieco na boku, rozłożony fūma shuriken na plecach, katana o czarnym wykończeniu przytroczona do lewego boku
Multikonta: Airen Akamori

Re: Kilka słów o kosztach

Post autor: Youmu Nanatsuki »

Dziękuję za troskę, jednak dzięki tematowi, w którym zmiany są ogłaszane mogłam wszystko nadrobić i nic mnie nie ominęło. Zresztą to nie tak, że byłam nieobecna zupełnie, byłam nieaktywna, ale na forum wchodziłam, śledząc co się na nim dzieje. Widziałam ujednolicenie kosztów i widziałam, że Maji to jedyny klan, który pozostał na starych kosztach. Shabondamy nawet nie spostrzegłam. Wierzyłam jednak w nieomylność Administracji, tłumacząc sobie pozostawienie starych kosztów w Maji tym, co napisałam w poście rozpoczynającym temat. Naiwnie uważałam, że to celowy zabieg, teraz rozumiem że to zwyczajna pomyłka. To jednak jest nieistotne, jednak chciałam tę sprawę sprostować.
Nie poprę Gundana i zgodzę się nawet z Asaką oraz Ichirou, że Maji to klan o szerokich możliwościach, mający unikatowe mechaniki, które powinny być rekompensowane minusami. W tej kwestii wszystko jest, według mnie, w najlepszym porządku. Klany są zbalansowane mocą, różnicą zasięgów i właściwości. Jednak jak zostało mi to zarzucone - jednostronne przedstawienie problemu, tak nim nie było. Temat nie odnosi się do całości klanów, chociaż mógłby. Kiedy wspominane są mniejsze statystyki piasku Sabaku, ja mogłabym przytoczyć samą potrzebę stworzenia sobie tego piasku za chakrę lub kwestię 1/3 objętości, które i tak nie są zbyt wielkie, gdy kontroluje się i piasek, i żelastwo. Mogłabym wymienić kilka innych bolączek Maji, ale to nie było w mojej intencji. Nie było moim zamiarem balansowanie tych dwóch klanów ze sobą, a zwrócenie uwagi na, moim zdaniem, rażący błąd logiczny, jaki jest związany z mniejszymi kosztami chakry przy używaniu piasku z gurdy. Jak zwykle w pomysłach wynika rozmowa, do której ten temat nie został stworzony, toteż postaram się nie rozpisywać.
Nie zgodzę się, że żelazny piasek, to jedynie dodatek do Maji, a główną bronią jest magnetyzm. Wystarczy spojrzeć w temat klanu, aby wiedzieć, że najmocniejsze techniki, w tym jedna zakazana, to żelazny piasek. Magnetyzm jest ograniczany nie tylko przez koszt Ryo, ale poprzez zwyczajne, fizyczne parametry żelastwa, które się kontroluje. Kunai z prędkością 220, to wciąż jedynie kunai, który jest jak najbardziej zabójczy, ale na poziomie S - nie oszukujmy się, zostanie zmieciony jakimkolwiek Fuutonem, Dotonem, Raitonem czy czymkolwiek innym. Pomijam już fakt, że kontrola żelastwa w powietrzu, chociaż powinna być czymś zaskakującym, to jednak okazuje się zjawiskiem, na które każdy jest przygotowany. Najpotężniejsze techniki nie są finezyjne, są po prostu potężne, mające przygnieść oponenta ofensywą - czymś takim w Maji jest żelazny piach, nie magnetyzm.

Teraz mogę nareszcie wrócić do tematu kosztów chakry. Minęło trochę czasu od turnieju, moja pamięć nieco zaszła mgłą, jednak Administracja może spojrzeć do walki mojej z Shenzhenem. Jeżeli dobrze pamiętam z rozmów z nim na czacie, to posiadał o dwa poziomy niższą Kontrolę Chakry niż moja, a z pewnością niższą o jeden i w dodatku korzystał z jednakowego, o ile mnie pamięć nie myli, poziomu Reberu. Jednocześnie ja zużyłam całą chakrę, a później musiałam przejść do defensywy, w której starałam się zachować jak najwięcej chakry, zażywając również pigułkę, z której prawie cały bonus chakry zużyłam. Shenzhen w tym momencie korzystał z pełnej ofensywy, nie oszczędzając chakry i dopiero po jakimś czasie zaczęła mu się ona zwyczajnie kończyć.
Nie jestem w stanie dać sobie ręki uciąć, że dokładnie tak było, niech administracja to zweryfikuje, bo wglądu w KP Shenzhena nie miałam. Tak czy inaczej, moim zdaniem ta sytuacja nieco pokazuje, że 50% tańsze reberu, to zwyczajna przesada. Tak niskich kosztów nie spotyka się w żadnym klanie. Minus z mniejszymi statystykami piasku nie wydaje mi się żadnym usprawiedliwieniem. W walce z Shenzhenem nie odczułam tego minusu ani razu, nie czułam tej przewagi, a przecież powinnam, skoro zwrócił na to uwagę Ichirou. Każdy klan ma swoje plusy i minusy, ale koszta reberu tańsze o 1/2, gdy korzysta się z piachu z gurdy? Proszę Was, w ten sposób tylko ośmiesza się inne klany, które mają znacznie więcej ograniczeń, niż Maji czy Sabaku, a takich rekompensat nie posiadają. Nie chce mi się dokładnie badać sprawy gurdy, ale odnoszę wrażenie, że ilości piasku z gurdy swobodnie wystarczają do walki, bez konieczności korzystania ze zwykłego piasku z otoczenia. Pomijam to, że takim zwyczajnym piaskiem z otoczenia można władać jednocześnie z tym z gurdy, nie mieszając ich i nie zmniejszając objętości, a niewiele klanów ma możliwość dosłownie przejęcia kontroli nad jakimś elementem otoczenia, aby stał się jego bronią. I to ogromny plus moim zdaniem, pomimo mniejszych statystyk. Jeszcze tego by brakowało, by zwyczajny piasek pod nogami mógł w momencie mieć szybkość 220 i statystyki normalnego reberu. XD Unikalny minus, ale pomijający coś, o czym Ichirou zapomniał - konieczność wytworzenia tego piasku, co w Maji jest i to dokładnie opisane objętością. Możecie mi wierzyć na słowo, bo nie mam powodu kłamać, że Maji to niezwykle silny, moim zdaniem nawet jeden z najsilniejszych klanów, ale niezwykle chakrożerny. Możliwe, że nawet najbardziej chakrożerny z wszystkich, wszak teraz na myśl nie przychodzi mi żaden wymagający więcej poświęcenia chakry, aby zacząć jakąkolwiek ofensywę.

W dalszym ciągu zachęcam do spokojnej dyskusji, jako że temat wydaje mi się ciekawy, a może i prowadzący do pewnych zmian w kosztach chakry innych klanów, niż Sabaku. Osobiście byłabym szczęśliwa, jakby wszystkim klanom żyło się tak lepiej, jak Sabaku z kosztami o połowę mniejszymi. XD
0 x
Obrazek
| Youmu Nanatsuki |
Embrace | the | Perfection
Awatar użytkownika
Satsu
Martwa postać
Posty: 78
Rejestracja: 1 kwie 2021, o 01:34
Wiek postaci: 25
Ranga: Doko
Krótki wygląd: Długie czarne włosy, 165cm, 59kg, atrakcyjny, szaro-bure ubrania.
Widoczny ekwipunek: Koszula bez rękawów, szara. Spodnie szare i czarne sandały. Plecak podróżny.
Lokalizacja: Sakai

Re: Kilka słów o kosztach

Post autor: Satsu »

Ja tu tylko wspomnę o 1/2 kosztów. Klan Kami ma podobną mechanikę: gdy korzysta się z wytworzonych już przez siebie kartek (tworzone za pomocą reberu, koszt wyrażony w %) koszt wynosi 1/2%. Problem zaczyna się wtedy, gdy widzimy, że aby zrobić pierwszą technikę "nie obowiązuje jej obniżony koszt", a pierwsza technika rangi C, papierowe skrzydła - trzeba zapłacić za aktywację techniki + trzeba cały czas je utrzymywać za pomocą reberu co najmniej C, czyli koszty się potęgują. A zgodnie z faktem, że papier jest podatny na ogień, wodę, cięcie wiatrem i mnóstwem innych rzeczy (inaczej niż ciężki i trwały piasek) jedyne co można zrobić to przywołać je... i płacić.

W przypadku Sabaku nie widzę ani jednej techniki, której "nie obowiązuje obniżony koszt", a mamy tu latanie na chmurce na randze D! Pięknie zrobione.
EDIT: Okej, są wysokorangowe techniki, ale ich wykonanie wymaga takiej (niesprecyzowanej) ilości piasku, że nie byłoby możliwości pomieścić jej w gurdzie, więc nawet bez tych sztucznych ograniczeń nie ma możliwości wykonania ich w inny sposób

Może się wydawać, że to nic takiego, ale jest mnóstwo kontrowersyjnych małych przewag tego klanu.
  • 1/2 chakry z gurdy, gdzie przy technikach rzadko kiedy jest podana wartość jakiej wymaga. Także wydanie 100 shurikenów może być liczone "na czuja"
  • Czytam że dla dziedziny klanowej Sabaku jest "10 m3 piachu w gurdzie" - a w techikach rangi C są ilości zużytego piachu: ... ... ... NIE MA. Czyli można założyć, że skończy się przy pierwszej technice? Czy może lepiej nie podpadać Ocirowi i żeby się w ogóle nie kończyło bo przecież Suna no Kanchi to w ogóle piachu nie zabiera, bo mało i w sumie zawsze się mozna kłócić, że mniej?
    -> sory za pojazd, nic osobistego, po prostu do władzy czuje się strach, nawet jeśli nie ma się czego bać i to jest główne założenie, że jeśli coś nie jest ustandaryzowane, to można się spodziewać nadużyć "bo lepiej nie podpadać" :P Nie defenestruj mnie za to <catsweat>
  • Notka 7: Objętość kontrolowanego piasku (na reberu) dotyczy jedynie piachu z pola walki, a nie gurdy. Gurda nie jest w to wliczana, czyli możemy kontrolować maksymalną objętość + gurdę.
    ...czyli, że można kontrolować tyle, co pisze, tylko że więcej? To po co myląca rozpiska w 2 miejscach?
Gdziekolwiek nie spojrzeć są jedynie + względem innych klanów. Sądzę, że ten klan jest w ogóle niezbalansowany, po prostu za silny, a argument z serii "korzystam cały czas z 1/2 kosztów, ale zobacz, jak zaatakuje cie piaskiem z ziemii to jestem troche wolniejszy" jest paskudny. Mają potężne reberu i sekcję WT nie jest to w żaden sposób ograniczenie. Chyba, że walczysz przeciwko tym, którzy umieję ruszać pustynią lub przenosić oceany. A ile jest takich na forum? Dysbalans.

Trochę mi to przypomina wymyślanie sztucznych minusów.
"Zróbmy zarąbiście mocne techniki!"
"Okej, ale będą wolniejsze"
"Dobra, to zróbmy taką jedną, która będzie mega szybka, silna, a do tego tania, ale będzie jej mało i nie będzie się dało określić ile jej jest!"

-Tekst jest pisany przy użyciu maszyny do wnerwiania. Prosimy o niezabijanie testera-
0 x
Myślę (#004080) | Mówię (#00ab80)
Awatar użytkownika
Tamaki Hyūga
Martwa postać
Posty: 1830
Rejestracja: 18 maja 2019, o 03:00
Wiek postaci: 19
Ranga: Wyrzutek C
Krótki wygląd: Niska, szczupła, długie, ciemnoniebieskie włosy, białe oczy klanu Hyuuga
Widoczny ekwipunek: Czarny płaszcz z kapturem, czarne rękawiczki
GG/Discord: MxPl#7094
Multikonta: Toshiki Oden
Lokalizacja: To tu, to tam

Re: Kilka słów o kosztach

Post autor: Tamaki Hyūga »

Tutaj wydaje mi się że pierwotna propozycja od Youmuu, czyli po prostu usunięcie dopisku o tańszym korzystaniu z piasku z gurdy wydaje mi się jedynym co powinno zostać zrobione a reszta rozmowy przeszła już na mocno inne tory i zaczęło się rozdrabnianie o jakieś drobne szczegóły co do niczego koniec końców nie doprowadziło. Sabaku nawet po takim nerfie będzie zdecydowanie mocnym klanem, więc nie naruszy to według mnie nazbyt balansu na forum.
0 x
Obrazek Kuźnia | Ryo | KP | PH | WT
Awatar użytkownika
Kisuke
Martwa postać
Posty: 2185
Rejestracja: 26 wrz 2020, o 15:40
Wiek postaci: 22
Ranga: Sentoki
Widoczny ekwipunek: ~ Zbroja
~ Gurda przy lewym boku
~ Kabura na prawej i lewej nodze
~ Torba z tyłu na pasie
~ Duży zwój na plecach
Multikonta: Daisuke

Re: Kilka słów o kosztach

Post autor: Kisuke »

Pomysł właściwie wprowadzony. Może warto go przenieść do odpowiedniego działu?
0 x
Support nr 6
Support
Posty: 2059
Rejestracja: 9 cze 2015, o 22:55

Re: Kilka słów o kosztach

Post autor: Support nr 6 »

warto więc przenoszę
0 x
Zablokowany

Wróć do „Wprowadzone”

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość